Размисли за пари и страсти
След като изчетох доста коментари за Инициативата и за моето участие в нея, за моята изгода и моите мотиви, реших, че е време да посмятам и аз малко в публичното пространство.
Да приемем, че получавам чисто 3 000 лева на месец. Месецът има 21 работни дни или 168 работни часа. Това означава, че получавам 18 лева на час. По моя сметка ще вкарам в новата книга-игра поне 500 часа работа или 9 000 лева. Това е моята вноска за Инициативата. Разбира се, винаги ще има хора, които ще оспорят тези 18 лева на час или пък другите 500 часа… Веднага бих се съгласил с тях, че числата са неточни, само че вероятно ще се разминем в посоките на неточностите.
На някои хора 6 000 лева им се струва прекалено висока сума. Не споря. Това е сумата, която би ме заинтересувала да участвам. При положение, че оценявам своята вноска на минимум 9 000 лева, нормално е да имам високи изисквания към крайния продукт.
Получих и прочетох доста призиви за това да дам аз нещо на общността на читателите на книги-игри, вместо да ламтя за парите им. Не мога да разбера логиката зад такива призиви. Читателите на книги-игри не са сираци или инвалиди, че да просят за помощ. Аз им давам възможност да направят нещо, за да получат стойностен продукт. Не ги моля и не прося. Ако не бъде събрана сумата, няма да страдам. А общността ще остане да чака някой да й прави добро.
Писнало ми е да слушам отвсякъде за това как някой трябва да направи нещо, за да ни помогне. Сигурно и други народи по света прекарват времето си основно в чакане някой да им сервира нещо наготово, но българският народ не им отстъпва в това занимание. За съжаление, и сред младите са много разпространени подобни виждания, нищо че са отраснали в капиталистическа среда. Подобни възгледи ме отвращават, споделящите ги хора заслужават да тънат в мизерия.
Не смятам, че дължа нещо на читателите на книги-игри. Дал съм много на жанра и в замяна съм получил много.
Мога да поема цялата инвестиция сам. Мога да си позволя да похарча и 12 000 лева плюс вложен труд. Но тогава това ще си е мой продукт и ще бъде насочен към желана от мен аудитория. Най-вероятно няма да е българската читателска аудитория.
Много бих искал в Инициативата да се включат много хора. В идеалния случай за мен е по-добре да са 600 човека с по 10 лева. Бих бил доволен и на 100 човека с по 60 лева. Недопустимо е да са 6 човека с по 1 000 лева, понеже това е почти като да пиша за издателство. Казвал съм, че издател трябва да ми плати поне 10 000 лева хонорар, за да види моя книга-игра – това е истинското положение в момента. За Инициативата бих писал без пари.
Срещнах предположения, че е възможно да завлека участниците в Инициативата с пари. Смешно е. Какво бих правил с 6 000 лева в повече и опетнено име!? Но, разбира се, всеки, който изпитва опасения, е длъжен да не участва. Не смятам да убеждавам никого в нищо.
Всеки, който се обръща към мен, трябва да го прави с уважение, ако иска да получи отговор. Намерението да се включите с 60 лева в Инициативата не ви дава право да изисквате от мен каквото и да е. Не съм ваш фризьор или шофьор, на когото плащате за някаква услуга. Изнервят ме подобни просташки изцепки и не намирам за нужно да ги търпя.
В Инициативата мен ме вълнува възможността да видя повече хора да направят нещо, за да получат нещо, вместо да седят, и да чакат, и да мрънкат, и да дават акъли. Тази възможност ме накара да се съглася да участвам. Ако се намерят достатъчно хора, които да се включат, ще направим заедно нещо, което да ни носи удовлетворение.
А защо не се насочиш и към аудиторията извън България? Факт е, че Destiny Quest се купи от доста българи, така че едва ли английския ще е проблем. Сам знаеш пазара на Запад колко е голям. Според мен има много качествени книги-игри, които с хубав превод и добър маркетинг биха реализирали продажби и в чужбина.
Пробивът в чужбина би изисквал много усилия от моя страна. Не мога да ги положа, нямам необходимото време. Не мога да нося две дини под една мишница, а имам сериозна работа и искам да я върша добре. Имам много близки хора сред колегите си, с които водим заедно битка да постигаме успехи в бизнеса си. В последната година имах здравословни проблеми, които ме откъснаха за дълги периоди от работата, сега е време да наваксам. Съвсем емоционално поех ангажимент към Инициативата и ако тя успее, ще остана и без лично време.
Хубавият превод е сложно нещо. Аз знам английски на съвсем посредствено ниво, така че не мога нито да преведа книгата си, нито да редактирам превод. Имам приятел, когото смятам за бог в английския, оттам повярвах в единствения възможен път: наемам англичанин или американец да преведат книгата, после този приятел редактира превода.
Добрият маркетинг е много сложно нещо. В началните години на бизнеса при липсата на други хора съм постигал някакви относителни успехи. После животът ме събра с хора, които разбират от маркетинг и видях колко гола вода съм. Научил съм много от тях, просто дишайки техния въздух, оттам знам, че е по-добре да не се занимавам аз с маркетинг.
Не съм се захващал до момента с пробив в чужбина, понеже не вярвам, че ще ми донесе повече пари от сегашната ми работа. А и нямам партньори, с които заедно да покриваме всички необходими за успех компетентности.
Изказванията ми на форума на книги-игри.нет се приемат зле, но са съвсем искрени. Виждал съм хора, които са много добри в професиите си, за самия себе си също имам високо мнение за способностите си в някои сфери. Вярвам и в способността си да давам сравнително правилни оценки за класата на някой човек. Това ме кара често да губя интерес към хора, след като видя някои неща от тях. Малко съм се разглезил откъм партньори и това ще ми е сериозна пречка за всяка нова дейност, с която ми се наложи да се захвана.
Напълно възможно е до няколко месеца да имам продукт за англоезичния пазар. Но това зависи от много неща, повечето извън моя контрол. Ако се получи, ще е в резултат на една моя идея отпреди няколко години, върху която от време на време давам по половин-един ден работа ей така за кеф. Но това ще бъде строго комерсиален продукт, ще бъде създаван с мисълта да спечели пари.
Дали е възможно след написване на книгата за Инициативата да се заема с превод на английски и да се опитам да намеря издател в чужбина… Не знам. Ще се получи една тухла, която ще бъде написана за хора, които продължават да обичат българските книги-игри. Дали това ще е достатъчно за издаване на Запад… Простият отговор е, че за да предприема такава стъпка с какъвто и да е продукт, трябва до мен да има човек, който разбира от маркетинг и има доказани успехи м маркетинга. Да мога да му вярвам, да съм готов да вляза в битка заедно с него и да нямам страх, че ще се подведем един друг. Много сложно е това, много трудно се постига. И, разбира се, инициативата за атака в чужбина трябва да дойде от този човек, той да си повярва, че такъв продукт може да бъде продаден на някое чуждо издателство. За момента няма такава перспектива.
Мерси за отговора.
Какво мислиш за следните опции:
1. Книгата не се продава на чуждестранно издателство. Печата се в България и се продава в онлайн магазини, но оттук.
2. Забравя се за хартиения вариант и всичко е дигитално:
- чете се онлайн в специален сайт
- прави се на приложение за мобилните телефони/таблети
- книгата я има в Kindle store
Всяка единична бройка е прекалено скъпа. За да се захвана с такова нещо, трябва да имам идея за много продукти, а не само за един. Тогава всеки общ разход става поносим на фона на многото продукти.
За Инициативата нещата ще са изцяло аматьорски, печалба не се търси… За другото вече си трябва счетоводство, правна основа, маркетинг… Все неща, които в момента не са ми под ръка.
Реклами за таблети ме облъчват всяка неделя по време на американските мачове. Не съм в час там, нямам таблет. Предполагам, че таблетът дава много нови възможности, които задължително трябва да се използват, когато се прави игра за такова устройство. Нямам представа каква е разликата между Киндъл и таблет по отношение на такъв продукт, вероятно Киндъл дава по-малко възможности за програмиране… сериозна работа си е, ако човек се захване да прави такова нещо. И със сигурност в този случай хартиения вариант ще е добър само за някое колекционерско издание, след като човек вече е пробил с електронния формат.